płk Mieczysław KROP

płk Mieczysław KROP s. Grzegorza
(02.01.1930 r. – 10.10.2022 r.)

________Członkinie i członkowie Koła Nr 6 im. Żołnierzy 2 Armii WP Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przy Dowództwie Garnizonu Warszawa  z  wielkim bólem i żalem przyjęli wiadomość o śmierci Kolegi Pułkownika Mieczysława  Kropa. W pogrzebie brali udział koledzy: Jurek Gąska i Janek Dźwigała. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Grzegorza Wielkiego na warszawskiej Woli przy ul. Wolskiej 180/182, po czym urna z prochami Zmarłego została przeniesiona do rodzinnej mogiły nr 14-2-3 na cmentarzu miejscowym.
______Zmarły nasz Przyjaciel urodził się 2 stycznia 1930 roku w Warszawie.  Służbę wojskową pełnił w okresie od 25 sierpnia 1950 roku do 30 listopada 1990  roku. Początkowo pracował i uczył się rzemiosła żołnierskiego w Oficerskiej Szkole Wojsk Łączności, a później w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej. Większość pracy i służby  spędził pod komendą dowódcy Zgrupowania Jednostek Zabezpieczenia MON – płk. Tadeusza Makarewicza. Był jednym z najbardziej cenionych rzeczoznawców techniki samochodowej.
W dniu 5 lutego 2015 r. wstąpił do Koła Nr 6 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
________Za nienaganną i wzorową pracę dla sił zbrojnych był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, brązowym, srebrnym i złotym medalami „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, brązowym, srebrnym i złotym medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju” oraz medalem „40 – lecia Polski Ludowej”.
Za działalność w naszym związku został Mu nadany 7 stycznia 2020 roku przez Kapitułę Zarządu Głównego – Złoty Krzyż Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
________W imieniu Koła pożegnał Go prezes.
„ Dziś żegnamy Cię Mieciu, udajesz się na wieczną wartę!
Ja mam zaszczyt  podziękować Ci za wzorową służbę naszej Ojczyźnie i stwierdzić, że dobrze zasłużyłeś się Wojsku Polskiemu!
________Żegnaj Pułkowniku! Niech Ci ta warszawska ziemia lekką będzie!
Wszystkim, którym Twoje odejście sprawiło żal i smutek, składam serdeczne wyrazy współczucia!
Cześć Twojej pamięci!

 

Przed Świętem Zmarłych

________Zarząd  Koła Nr 6 im. Żołnierzy 2 Armii WP zorganizował w dniu 20 października o g. 12 – ej uroczystą mszę św. w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny  w Kamieńczyku przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 6 w intencji zmarłych Koleżanek i Kolegów z naszego Koła i ich rodzin.
________Uroczystość ta związana jest ze zbliżającym się dniem 1 listopada. W trakcie uroczystości odczytane zostały przez ks. kapelana ppłk.DS  Wojciecha Wojno wszyscy nasi bliscy i ich mogiły.
________Uroczystość odbyła się w obecności naszego pocztu sztandarowego (płk Wiesław Stasiuk – dowódca, mjr DS. Jan Mazur – sztandarowy, płk Jacek  Złotorzyński – asystent) ze sztandarem. Dowódcą uroczystości był płk Jerzy Gąska.
________Po uroczystości był uroczysty obiad w Gospodzie w Kamieńczyku.
________Zarówno w kościele jak i w czasie obiadu towarzyszył nam ppor. DS. Bogusław Tłoczkowski z różnego rodzaju instrumentami muzycznymi na których dał pokaz gry.

                                                                      Zarząd Koła



Zebranie 13 października 2022 r.

________W niezwykle miłej atmosferze ale przy małej frekwencji wspominaliśmy dawne obchody rocznic bitwy pod Lenino. Prezes opowiedział o udziale naszego Koła w tegorocznych obchodach z dnia wczorajszego, zwracając szczególną uwagę na niskie zainteresowanie. Trzeba jednak oddać sprawiedliwość i powiedzieć, że my po raz kolejny zachowaliśmy się godnie gromadząc przed Grobem Nieznanego Żołnierza najliczniejszą grupę, porównując do innych Kół, osób biorących udział  w tej uroczystości.
________Następną sprawą było postanowienie zebrania aby pomięć Zmarłych Koleżanek i Kolegów oraz ich Rodzin uczcić w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych:
– uczcić poprzez odprawienie w ich intencji mszy świętej w kościele w m. Kamieńczyk przez naszego kapelana – ks. Wojciecha WOJNO.
________W dalszej części zebrania złożono najserdeczniejsze życzenia październikowym jubilatom: Teresie PAŹDZIOR,  Tadeuszowi MAKAREWICZOWI  i  Tadeuszowi BOMZE. Obok życzeń odśpiewano im gromkie 100. lat!
________Do zobaczenia na kolejnym zebraniu w dniu 10 listopada.

Foto: A.Krzyziński                                        Opracowanie : J.Dźwigała


79. rocznica biwy pod Lenino

________Bitwa pod Leninostarcie zbrojne w dniach 12–13 października 1943 w pobliżu miasteczka Lenino nad rzeką Miereją na wschodniej Białorusi (8 km od granicy z Rosją) stoczone w ramach operacji orszańskiej przez Armię Czerwoną (33 Armia Frontu Zachodniego i walcząca w jej składzie 1 Polska Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki) a Wehrmachtem (337 Dywizja Piechoty, wspierana przez odwody XXXIX Korpusu Pancernego). Była chrztem bojowym polskich jednostek podległych armii Związku Radzieckiego oraz początkiem szlaku bojowego tzw. Ludowego Wojska Polskiego.
________W okresie PRL bitwa urosła do rangi symbolu, a jej rocznica (12 października) była obchodzona jako Dzień  Wojska Polsiego.
________W rocznicę Zarząd Główny ZŻWP zorganizował zgromadzenie publiczne przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie poświęcone temu wydarzeniu.
________Nasze koło było reprezentowane bardzo znacząco. Wystawiliśmy poczet sztandarowy (Jerzy Gąska – dowódca, Wiesław Stasiuk – asystent i Andrzej Nowak – sztandarowy) ze sztandarem oraz delegację do złożenia kwiatów (Jerzy Pacześniak – przewodniczący delegacji oraz Anna Karbowiak, Romuald Młynarczuk, Tadeusz Bomze i Jan Mazur). Kwiaty składało jeszcze kilkanaście delegacji.
________Na uwagę zasługuje fakt, że obok naszego pocztu sztandarowego był tylko poczet ze sztandarem reprezentujący Stowarzyszenie Tradycji Ludowego Wojska Polskiego!

Foto i opracowanie: Jan Dźwigała


Petycja Zarządu Głównego ZŻWP

Barykada Września 1939 r.

________Tradycyjnie, w dniu 8 września odbyła  piękna uroczystość patriotyczna przed Barykadą Września 1939 r. Organizatorem była pani burmistrz Ochoty –  Dorota Stegienka.
________W  uroczystości uczestniczyła także delegacja naszego Koła: Anna  i Eugeniusz Karbowiakowie, Józef Kmera, Jerzy Gąska, Jan Mazur, która złożyła  kwiaty przed pomnikiem

Foto: Jerzy Gąska                                Opracowanie: Eugeniusz Karbowiak

Zebranie 8 września 2022 r.

________Przy średniej frekwencji,  w dniu 8 września odbyło się zebranie naszego Koła Nr 6. Na zaproszenie naszego zarządu przybyli: pani Elżbieta Budzyńska c. ppłk. Józefa Jarzyckiego,  byłego naszego członka oraz pan Mariusz Twardowski koordynator zarządu Dzielnicy Ochota ds. Kombatantów.
________Po przywitaniu gości prezes przedstawił zebranym sprawozdanie za okres od ostatniego zebrania odbytego w czerwcu do 8 września. Następnie poprosił  panią Elżbietę Budzyńską, aby zechciała przedstawić sagę rodziny Jarzyckich, szczególnie losy związane z zamieszkiwaniem na terenie obecnych terenów Ukrainy. Wspomnienia były bardzo dokładne i niekiedy bardzo wstrząsające. Dla uzupełnienia jej relacji zebrani zadawali wiele pytań. Padły wyczerpujące odpowiedzi. W uzupełnieniu prezes Koła przypomniał zebranym, że rodzice pani Elżbiety Budzyńskiej spoczywają na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, a ich mogiła jest odwiedzana przez członków naszego Kola.
________Pan  Mariusz Twardowski stwierdził, że Koło Nr 6 aktywnie wspiera uroczystości historyczne organizowane na terenie Ochoty.
________W dalszej części zebrania były słodkie poczęstunki oraz napoje.
Na zakończenie prezes zapowiedział następne zebranie na dzień 13 października 2022 r. o g. 10-tej.

Foto: Jerzy Gąska                                Opracowanie: Jan Dźwigała


UROCZYSTOŚĆ NA BATERYJCE

________Do tradycji obchodzonej bardzo uroczyście przez mieszkańców  Ochoty i jej władze jest legendarna obrona Reduty Ordona.  W tym roku piękna uroczystość patriotyczna  zorganizowana została 4 września przed pomnikiem obrońców na przy ul. Na Bateryjce.
________W uroczystości  brała udział delegacja naszego Koła w składzie kol. kol.: Joanna Zatorska – Miller, Anna Karbowiak, Eugeniusz Karbowiak i Jan Mazur.

Foto: E. Karbowiak

1 września ….

________W nietypowy sposób nasze Koło uczciło pamięć żołnierzy, którzy od 1 września 1939 roku  stanęli do walki w obronie naszej ukochanej Ojczyzny. Jednym z nich był nasz późniejszy Kolega, zasłużony żołnierz, Generał Mieczysław BAKA, który w dniach 1 – 4 września brał bardzo skuteczny udział  w bitwie pod Mokrą. Jako żołnierz 27 Wołyńskiej Brygady AK walczył w obronie ludności polskiej przed bandami UPA, brał udział w walkach o Warszawę, na Wale Pomorskim i w szturmie na Berlin. Łącznie przez ok. 46 lat na różnych stanowiskach pełnił służbę wojskową.
________Za zasługi w służbie i pracy był odznaczany m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżami  Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK i wieloma innymi.
________Symbolicznie, delegacja naszego Koła: Joanna Zatorska – Miller, Jan Dźwigała  i Jan Mazur, zapaliła na Jego mogile znicz z orłem.

Opracował:  Jan Dźwigała


Obrona Warszawy