
Zebranie 12.09.2024 r.
________Tego dnia atmosfera wśród naszych członkiń i członków była bardzo podniosła. Głównie za sprawą zakończonych wakacji.
________Tradycyjnie prezes: Jan Dźwigała rozpoczął zebranie od informacji, że 2 sierpnia br. zmarł w wieku 88 lat nasz znamienity Kolega – płk Tadeusz WOSZCZYŃSKI. Nie był członkiem naszej organizacji ale był znany w jednostkach podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. Był ponadto prezesem zarządu wojewódzkiego Związku Pszczelarzy Polskich. Pochowany został w mogile rodzinnej nr E XIV 2 – 6A – 4 na Cmentarzu Komunalnym Północnym przy asyście honorowej wystawionej przez Dowódcę Pułku Reprezentacyjnego WP oraz przy asystach organizacji pszczelarskich. Po komunikacie prezes poprosił zebranych o powstanie i uczczenie pamięci Zmarłego chwilą ciszy.
________O wystąpienie przed front zebranych poproszony został kol. Eugeniusz KARBOWIAK. Prezes wygłosił krótką laudację dotyczącą wzorowej działalności Eugeniusz oraz komunikatu, że został on wyróżniony Krzyżem Komandorskim Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. O udekorowanie poprosił kol. Jerzego GĄSKĘ.
________Drugim kolegą wyróżnionym był kol. Wojciech PRZYBYŁA, wyróżniony Krzyżem Srebrnym Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Wręczającym był także kol. Jerzego GĄSKĘ.
________Następnie poprosił o wystąpienie przed front zebranych naszego bohatera walk na szlaku od Lenino do Berlina – kol. Tadeusza MAKAREWICZA. Poinformował, że nasz Kolega w dniu 17 sierpnia ukończył 99 lat życia. W imieniu zebranych odczytał przygotowany przez kol. Andrzeja KRZYZIŃSKIEGO dyplom pamiątkowy. Zebrani odśpiewali Dostojnemu Jubilatowi tradycyjne 100 lat!
________Kolejnym jubilatem był (nieobecny) kol. Jacek PIÓRKOWSKI, który 19 września ukończy 75 lat życia. Prezes został upoważniony do złożenia życzeń od wszystkich członków Koła i do przekazania pamiątkowego dyplomu.
________Następnym Jubilatem był kol. Andrzej ROŃDA, który 25 sierpnia ukończył 70 lat życia. Podobnie jak poprzednicy otrzymał życzenia, dyplom i gromkie „sto lat”.
________Nasz Kolega Marian PAŹDZIOR 80 LAT ukończył 3 sierpnia a imieniny obchodził 15 sierpnia. Podobnie otrzymał pamiątkowy dyplom, życzenia i tradycyjne „sto lat”. Tenże z żoną przynieśli przepiękny tort w kształcie czołgu!
Słodka uczta była znakomita!
Do zobaczenia w październiku!
Foto: Andrzej Krzyziński Opracowanie: Jan Dźwigała
08-IX -2024 „Barykada Września 1939 „
Barykada Września 1939
________Tegoroczna ‘Barykada” była wspaniała. Obchody godne i ze wspaniałą reprezentacją składających hołd pamięci .
________A teraz , kogo rozpoznaliśmy ;
– wojsko. Kompania honorowa. Orkiestra! I to jaka!? – wykonanie „My pierwsza brygada..” na zakończenie uroczystości włączyło w chór do żołnierzy obecnych gości.. Specjalne podziękowanie dla d-ctwa Garnizonu Warszawskiego, poszło od organizatorów.
– w rytm werbla przybyła harcerska ’16-tka”. Z opaskami biało-czerwonymi na rękach..
– widziałem przedstawicieli środowiska AK IV Obwód AK Ochota ( płk Bogdan Bartnikowski ps. „Mały” , por. Jan Witkowski ps. „Jaś” i inni ) , Sybiraków sporo ( nawet władze krajowe!)
– przybyły: Pani Maria Markiewicz, Zofia Pogodzińska , Maja Rawa.. Prezes Aleksander Kostrowicki, reprezentacja Koła nr 6 im. Żołnierzy 2 Armii WP ZŻWP przy DGW, reprezentacja ZK RP i BWP ( niestety pani gen,. Elżbieta Sadzyńska , tym razem na konkurencyjnym spotkaniu,
– Widoczna była chusta reprezentantki Klubu Byłych Więźniów Politycznych KL Mauthausen Gusen, stanęli młodzi ludzie w strojach korporacyjnych „ Polska Korporacja Akademicka „Aquilonia”( korzenie org. od 1915r), w garniturach Związek Młodzieży Katolickiej.
– przybyli oficjele; z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ( może kiedyś Ochota na uroczystościach jak dawniej zobaczy „Szefa „tego urzędu ??), Policja , Straż Miejska , służby medyczne i.. wiele innych osób;
– oczywiście, po zapaleniu symbolicznego znicza pod pomnikiem ,spotkanie oficjalnie rozpoczął gospodarz – Burmistrz UDO Piotr Krasnodębski , przypomniały znaczenie walk obronnych 1939roku, na Ochocie. Obecni byli radni, Rada Seniorów Ochoty, grono reporterów. Natomiast sztandary szkół, delegacje młodzieży – zaskakująca frekwencja. (brawo ochocka „23”-cia, potęga,). I miło było zobaczyć również naszą „Samochodówkę” , poczet pilotowany przez z panią Dyrektor.
________Apel poległych, salwa honorowa Hymn Polski .. Wszystko jak być powinno ! (Może zdumienie budzi, iż TV nie docenia znaczenia tej cyklicznej uroczystości).
________Dlaczego przywiązujemy wagę do wydarzeń z września 1939 ?
Przecież, każdy kto skończył średnią szkołę, zdaje sobie sprawę z dalszych reperkusji rozpoczętej wojny ….. Obozy niemiecki Kl. okupacja, strata w holokauście żydów obywateli polskich, akcja ‘Burza”- utrata ludzi, Kresów, Powstanie Warszawskie, okrojone granice i but na polskim karku „wyzwolicieli” – na kilkadziesiąt lat. Wszystko to symbolicznie zaczęło się od Westerplatte.
________W imieniu naszego Koła kwiaty przed barykadą złożyli: przewodniczący delegacji – kol. Eugeniusz Karbowiak, członkowie: kol. Anna Karbowiak i kol. Jan Mazur.
Foto: Eugeniusz Karbowiak
Opracowanie: Jan Dźwigała
Kochani!
Burmistrz Piotr Krasnodębski wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy
zapraszają
na uroczystość złożenia kwiatów przed pomnikiem Barykada Września 1939 roku (u zbiegu ulic Grójeckiej i Opaczewskiej) – 8 września 2024 r. (niedziela) o godz. 17.00.
Przewodniczącym delegacji naszego Koła Nr 6 będzie kol. Eugeniusz Karbowiak.
Z wyrazami szacunku
Jan Dźwigała
Prezes Koła

płk Tadeusz WOSZCZYŃSKI
płk Tadeusz WOSZCZYŃSKI
(7.12.1935 r. – 2.08.2024 r.)
________Z żalem informujemy, że w dniu 19.08.2024 r. na Cmentarzu Komunalnym Północnym odbyła się uroczystość pogrzebowa naszego Kolegi – płk. Tadeusza WOSZCZYŃSKIEGO, żołnierza m. in.: z 10 pułku samochodowego, pułku budowlanego, SSZiB Gar. Stoł . Został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu miejscowym w Kwaterze: E XIV 2 – 6A – 4 przy asyście honorowej z pułku reprezentacyjnego WP oraz pocztów sztandarowych z Polskiego Związku Pszczelarskiego.W pogrzebie wzięła udział delegacja naszego Koła: Jan Dźwigała i Jan Mazur.
Cześć Jego Pamięci!
Rodzinie Zmarłego składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Opracowanie: Jan Dźwigała
80. rocznica powołania Jednolitego Wojska Polskiego
________Na zaproszenie Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego delegacja naszego Koła Nr 6 brała udział w uroczystości składania kwiatów z okazji 80. rocznicy powołania Jednolitego Wojska Polskiego przed pomnikiem Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego przy ul. gen. W. Andersa 13 w Warszawie. W jej skład weszli: kol. Eugeniusz Karbowiak – przewodniczący delegacji oraz członkowie: kol. kol. Anna Karbowiak, Joanna Zatorska – Miller, Józef Kmera, Jan Mazur.
Uczestnikom delegacji składam serdeczne podziękowanie.
Foto: Eugeniusz Karbowiak Opracowanie: Jan Dźwigała
101. rocznica urodzin gen. armii Wojciecha JARUZELSKIEGO
________W dniu 6 lipca 2024 r. przypada 101. rocznica urodzin gen. Armii Wojciecha Jaruzelskiego. Dla uczczenia Jego pamięci zbieramy się tego dnia o g. 12,00 przed Jego mogiłą na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
________Przewodniczącym delegacji będzie kol. Eugeniusz Karbowiak.
Serdecznie zapraszam!
Jan Dźwigała – Prezes Koła Nr 6 ZŻWP
________W dniu 6 lipca 2024 r. o g. 12,00, w 101. rocznicę urodzin gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego, przed Jego mogiłą na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zebrała się delegacja naszego Koła Nr 6 aby uczcić Jego pamięć.
Na mogile delegacja postawiła zapalony biało – czerwony znicz.
________Delegacji przewodniczył kol. Eugeniusz Karbowiak, a w jej skład wchodzili także: kol. kol. Anna Karbowiak, Joanna Zatorska – Miller, Jan Mazur, Józef Kmera i Wiesław Zakrzewski.
Foto: Eugeniusz Karbowiak Opracowanie: Jan Dźwigała
13 czerwca 2024 r. – zebranie przedwakacyjne
________Frekwencja na dzisiejszym zebraniu była wysoka. Spowodowana była niewątpliwie zaproszeniem znamienitego gościa w osobie płk. Jana CIEĆKI. Prezes – Janek Dźwigała powitał go bardzo serdecznie i przekazał przewodnictwo zebrania wiceprezesowi naszego Koła – Jerzemu Gąsce. Tenże przedstawił gościa w sposób następujący:
płk Jan CIEĆKA dowodził kompanią reprezentacyjną Wojska Polskiego przez około 7 lat. Witał na lotnisku i na różnego rodzaju uroczystościach najwyższych dostojników państwowych, w tym papieża Jana Pawła II. Po zakończeniu dowodzenia kompanią pełnił służbę w jednostkach garnizonu stołecznego na stanowiskach: komendanta Garnizonu Warszawa oraz dowódcy 10 pułku samochodowego im. Stefana Starzyńskiego . Po zakończeniu służby w stołecznym garnizonie pracował w służbie zagranicznej na Bałkanach. Po zdjęciu munduru był konsulem we Lwowie przez długie lata. Ceremoniał wojskowy ma w jednym paluszku. Wspaniały kolega i prawdziwy żołnierz, znany naszym koleżankom i kolegom. Po takim przedstawieniu poprosił zacnego gościa o zabranie głosu. Gość rozpoczął opis przebiegu swojej służby wojskowej od doboru kadry i żołnierzy do kompanii reprezentacyjnej. Wspomniał, że jego „dobierał” późniejszy podpułkownik Grzegorz SMOLIŃSKI. Opisywał okresy bardzo wymagającego szkolenia oraz różnych przygód.
Na zakończenie wystąpienia, spełniając prośbę przewodniczącego zebrania, zademonstrował kilka chwytów szablą, za które otrzymał gromkie brawa i serdeczne podziękowanie.
________W dalszej części przewodnictwo zebrania objął kol. Jan DŹWIGAŁA. poprosił o wystąpienie dwie koleżanki: Joannę ZATORSKĄ – Miller i Annę Karbowiak. Zakomunikował, że pierwsza z nich postanowieniem Komendanta Polskich Drużyn Strzeleckich został jej nadany Srebrny Krzyż Legionowy, po czym ją udekorował tym odznaczeniem. Dodał również, że Joanna w dniu 13 czerwca br. obchodziła „okrągłe” urodziny. Z tej okazji wręczył jej okolicznościowy dyplom gratulacyjny. Z kolei druga z nich „okrągłe” urodziny obchodziła 30 kwietnia br.. Z tej okazji otrzymała również okolicznościowy dyplom gratulacyjny. Po nich wystąpił kol. Marian PAŹDIOR, który „okrągłe” urodziny będzie obchodził w dniu 3 sierpnia, tj w naszej przerwie wakacyjnej, i z tej okazji otrzymał dyplom gratulacyjny.
________Od czerwca – sierpnia jubileusze i imieniny będą obchodzić następujące koleżanki i koledzy: Marek Górka, Bogdan Jakubik, Kazimiera Makowska, Jolanta Mazur, Wiesław Stasiuk, Małgorzata Mamot, Andrzej Utkowski, Paweł Witecki, Krystyna Rek, Anna Bąk, Andrzej Krzyziński, Andrzej Rońda, Teresa Rzepnicka – Paździor, Henryk Wróbel oraz nasi kombatanci Jan Węgierek i Tadeusz Makarewicz.
Za zdrowie wymienionych zebrani odśpiewali stojąc tradycyjne „sto lat”.
________W dalszej części była kawa i herbata oraz słodycze.
Do zobaczenia 12 września 2024 roku!
Foto: Marzena Dźwigała Opracowanie: Jan Dźwigała
Zebranie Koła Nr 6 w dniu 9 maja 2024 r.
________Tym razem frekwencja była niska, powodem był „długi weekend”. Mimo tego było kameralnie i wesoło.
________Na początek prezes przypomniał o 79. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie i o ogromnych cierpieniach ludzi i zniszczeń wskutek działań wojennych . Przypomniał, że wojnę wywołały hitlerowskie Niemcy, do których dołączyły także inne państwa, m. in. Związek Radziecki, Włochy i Japonia. W rozgromienie Niemiec znaczący wkład wniosła także i Polska.
________Następnie prezes poprosił kol. Marka Proficza o wystąpienie przed front zebranych. Ogłosił, że na mocy decyzji Kapituły Zarządu Głównego ZŻWP z dnia 8 lutego 2024 r. kol. Marek Proficz został odznaczony Krzyżem Srebrnym Związku żołnierzy Wojska Polskiego. Następnie przypiął mu to odznaczenie.
________W dalszej części ogłosił, że w maju jubilatami i solenizantami są następujące osoby: kol. kol. Stanisław Kwiatkowski, Zbigniew Lichocki, Jerzy Pacześniak, Stanisław Zawadka, Maria Żurawik, Krystyna Rek, Zofia Baka oraz Zofia Powałka – Binkowska. W imieniu wszystkich członkiń i członków Koła prezes złożył wymienionym koleżankom i kolegom życzenia długich lat życia w zdrowiu, szczęściu, pomyślności, wśród przyjaciół oraz w dostatku i miłości .
________Po tej części zebrania wniesiono słodki poczęstunek. Nastąpiły toasty i wspomnienia.
________Do zobaczenia w dniu 13 czerwca na ostatnim, przed wakacjami, zebraniu.
Foto: Marzena Dźwigała Opracowani: Jan Dźwigała
