Piękny jubileusz

______Por. w st. spocz. Ludwik Bender urodził się 25 sierpnia 1924 r. w Kalinowicach Ordynackich w pow. zamojskim, woj. lubelskie. Kiedy miał osiem miesięcy zmarł mu tata (Antoni).
______Ukończył siedmioklasową szkołę powszechna w Zamościu, po czym w 1938 r. zatrudnił się u wuja, celem zdobycia zawodu, w warsztacie samochodowym.
W 1940 r., mając 16 lat, zatrudnił się w Spółdzielni Beton, dzięki czemu uchronił się przed wywózką do Niemiec na roboty przymusowe.
______Po wyzwoleniu wschodnich terenów Polski spod okupacji hitlerowskiej został powołany do wojska. Służbę rozpoczął w Białce k / Krasnystawu, gdzie formowała się II Armia Wojska Polskiego.   Przydzielono  go  na  kompanię  szkolną  (podoficerską), a następnie skierowany na kurs kierowców samochodowych. Po jego ukończeniu został przydzielony do batalionu moździerzy w 37 pułku piechoty na stanowisko kierowcy do przewożenia obsługi działa. Dostał na stan samochód ciężarowy marki Chevrolet. W styczniu  skierowany na front. Swoje auto stracił na polu walki w lesie k/Radzynia Podlaskiego. Dalszy ciąg to służba i praca na samochodach „zdobycznych” na terenach wyzwalanych przez II Armię WP. W 1946 r. skierowany do Śląskiego Okręgu Wojskowego do służby w batalionie samochodowym i został kierowcą dowódcy okręgu. Zdemobilizowany 8 lutego 1947 r. w stopniu kaprala.
______W 1948 r. skorzystał z propozycji i został wcielony do 12 batalionu samochodowego w Warszawie. Po reorganizacji przeniesiony do 10 pułku samochodowego na stanowisko kierowcy  wiceministra  obrony  narodowej. W 1957 r., ze wzglądu na bardzo  trudną  sytuację rodzinną,  zwolnił się  ze  służby  zawodowej (w stopniu starszego sierżanta) i zatrudnił się w tej samej jednostce jako pracownik cywilny. Po ustabilizowaniu życia rodzinnego, w 1965 r. ponownie podjął służbę zawodową. W 1979 r. uznany za niezdolnego do służby wojskowej przez WKL i  zwolniony „do cywila”. Miesiąc po zwolnieniu zatrudnił się jako pracownik, pracował aż do 31.12.1992 r.
______Wstąpił do Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i do Związku Kombatantów RP. Awansowany do stopnia porucznika. 2 marca 2006 r. wstąpił do naszego Związku i Koła Nr 6. Za osiągnięcia w walkach o wyzwolenie Polski wielokrotnie odznaczany medalami bojowymi, m. in. Medalem „Za Odrę, Nysę i Bałtyk”. Za wzorową służbę i pracę wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za działalność społeczną w naszym Związku odznaczony m. in. Krzyżem ZŻWP z Gwiazdą, Krzyżem Komandorskim ZŻWP i srebrnym Medalem „Za Wybitne Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” (w dniu 26 sierpnia 2019 r.).
______W dniu tym delegacja Koła (małżeństwo Anna i Eugeniusz Karbowiakowie, Jan Dźwigała i Jan Mazur)  złożyli wizytę Państwu Halinie i Ludwikowi Benderom w miejscu ich zamieszkania. Gospodyni otrzymała kwiaty, zaś Dostojny Jubilat list gratulacyjny od prezesa ZG ZŻWP – płk Marka Bielca i sekretarza generalnego płk Henryka Budzyńskiego, a od Koła Nr 6 prezent rzeczowy. Delegacja została ugoszczona przez Gospodarzy swojskim ciastem i napojami w doskonałej atmosferze.
Dobrego zdrowia i długich jeszcze lat życia Dostojny Jubilacie.

Foto i opracowanie: Jan Dźwigała


Comments are closed.

Post Navigation