POGRZEB PŁK WASIELEWSKIEGO
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o zgonie płk Henryka Wasielewskiego, który zmarł 12 października 2011r. Nieubłagana śmierć wyrwała z naszych szeregów zasłużonego żołnierza. Wszyscy odczuwamy głęboki żal i ból po zgonie bardzo dobrego wychowawcę żołnierzy wojska, aktywnego obywatela w żołnierskim mundurze, wrażliwego na ludzką krzywdę, prawego i szlachetnego człowieka. Zmarły swój talent, umiejętności i doświadczenie wykorzystywał dla dobra służby wojskowej. Na pierwszym miejscu stawiał HONOR. Całe życie był uczynny i chętnie pomagał innym. Jego służba i praca przepełnione były głębokim patriotyzmem i należyte wypełnianie żołnierskich powinności, były i pozostaną w naszej pamięci, jako wyraz oddania sprawie OJCZYZNY i jej siłom zbrojnym.
Koledzy pamiętają Go bardzo dobrze, że swoją serdecznością w obcowaniu z nimi i współpracownikami zyskał sobie wielkie uznanie. Kochał swoją rodzinę, zawsze był gotów dla niej się poświęcić. Płk Wasielewski urodził się 4 stycznia 1929 r. w m. Kurów w woj. płockiem. Gdy miał 5 lat zmarł mu ojciec, a po następnych 3 latach umarła matka. Dalsza rodzina wzięła Go na wychowanie. Będąc dzieckiem pomagał tej rodzinie pracując u bogatych gospodarzy niemieckich, za co otrzymywał produkty rolne. Po wyzwoleniu Polski z okupacji hitlerowskiej, mając 16 lat wyjechał na ziemie odzyskane do Drawska Pomorskiego gdzie zamieszkał u znajomych rodziny. Rozpoczął pracę w Rolniczej Spółdzielni Handlowej. W 1947r., przy poparciu Związku Walki Młodych, a był jej członkiem, rozpoczął pracę w warsztatach napraw samochodów. W 1948r. zatrudniony został w PGR jako brygadzista- monter samochodów.1 października 1948 r. został powołany został do odbycia zasadniczej służby wojskowej.Za wzorowe wykonywanie obowiązków żołnierskich, w maju 1951r. skierowany został do Oficerskiej Szkoły Polityczno – Wychowawczej. Po ukończeniu tejże szkoły jako podporucznik wyznaczony został na zastępcę dowódcy kompanii wozów osobowych w 12 batalionie samochodowym. Dalszą służbę wojskową pełnił na różnych odpowiedzialnych stanowiskach. Przed zwolnieniem ze służby wojskowej, ze względu na stan zdrowia, był zastępcą Dyrektora Centralnego Kolportażu Wojskowego. W czasie zawodowej służby wojskowej ukończył Wojskową Akademię Polityczną uzyskując magistra pedagogiki wojskowej.Ze służby wojskowej został zwolniony w 1984r.Po przejściu na rentę czynnie włączył się do pracy społecznej.
Od 1984r. do chwili śmierci najpierw należał do Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych, a po zmianie nazwy do Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przy Dowództwie Garnizonu Warszawa.
Płk Wasielewski za zasługi w pokojowej służbie zawodowej, działalność społeczną został wyróżniony:
- – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenie Polski
- – Złotym i srebrnym Krzyżem Zasługi
- – Złotym, srebrnym i brązowym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
- – Złotym, srebrnym i brązowym Medalem Za zasługi dla Obronności Kraju
- – Krzyżem Związku Żołnierzy WP
- – Medalem Związku Żołnierzy WP
- – Medalami 10-cio lecia i 30 lecia Polski Ludowej oraz wieloma innymi odznaczeniami wojskowymi i cywilnymi.
Ponadto był wyróżniany dyplomami, nagrodami itp.
Przy asyście Żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego WP oraz pocztu sztandarowego (płk Zbigniew WRONA – dowódca pocztu, chor. Krzysztof MUCHA – asystent, chor. szt. Stanisław PIECZARA – sztandarowy ) ze sztandarem Koła spoczął w grobie rodzinnym na Cmentarzu Północnym w Warszawie. Trębacz odegrał „Śpij Kolego”. Padły salwy honorowe.
Wyrazy głębokiego współczucia dla siostry Zmarłego – Barbary, rodzinie, która po śmierci rodziców przyjęła Go jak syna, córkom: Barbarze i Bożenie, wnukom: Oliwii i Łukaszowi,prawnukowi- Michałowi oraz dalszej rodzinie i najbliższym złożył w imieniu członków Koła Nr 6 im. Żołnierzy 2 Armii WP Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przy Dowództwie Garnizonu Warszawa – płk Józef TURLEJSKI.
Żegnaj Wspaniały Kolego!
Jan Dźwigała