płk dypl. Antoni RUMIAK
(20.01.1925 r. – 30.10.2015 r.)
7 listopada 2015 r. pożegnaliśmy na cmentarzu (na górce – kwatera VII, rząd I, grób 9) w dzielnicy Warszawa – Wesoła naszego Kolegę, zasłużonego oficera Wojska Polskiego, członka Koła Nr 6 im. Żołnierzy II Armii WP przy Dowództwie Garnizonu Warszawa, który zmarł po ciężkiej chorobie.
Nasz Kolega urodził się w Rogóźnie w woj. lubelskim z matki Antoniny z d. Maksymiuk i ojca Pawła, który zginął w obozie koncentracyjnym na Majdanku w 1943 r. Miał dwoje rodzeństwa: Helenę i Władysława. Dwukrotnie żonaty, ostatnio z Jolantą, która zmarła 16 kwietnia br. Z pierwszego małżeństwa miał dwoje dzieci: Barbarę i Jarosława, wnuki: Bartka i Kubę oraz prawnuki: Tymka i Oliwiera. Z drugiego małżeństwa miał syna Wojciecha oraz wnuki: Basię i Filipa.
W wieku 18 lat – w dniu 15 września 1944 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Zajmował wiele różnych stanowisk dowódczo – sztabowych. Do końca II wojny światowej brał udział w składzie II Armii WP w bojach, m. in. o Drezno, Budziszyn i Pragę. W 1958 ukończył Akademię Sztabu Generalnego WP uzyskując tytuł oficera dyplomowanego. Od 1968 r. aż do końca służby tj. 5 czerwca 1981 r. – pracował w Dowództwie Zgrupowania Jednostek Zabezpieczenia MON.
Do ostatnich dni był bardzo aktywny. Działał w różnych strukturach samorządowych, lokalnych oraz w naszym Związku, którego był współzałożycielem. Przez kilka lat był prezesem, a następnie skarbnikiem Koła Związku Kombatantów w Wesołej.
Za osiągnięcia w walkach, służbie i pracy był wielokrotnie wyróżniany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi (m. in. za udział w bojach) i resortowymi.
Za działalność społeczną w naszym Kole i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego otrzymał wiele wyróżnień. Wśród nich jest srebrna odznaka „Za Zasługi dla ZŻWP”.
Spoczął w grobie rodzinnym w kwaterze VII, rząd I, grób 9 na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Piotra Skargi 2 w Warszawie Wesołej (tzw. „na górce”) przy asyście honorowej z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki oraz sztandaru naszego Koła z pocztem wraz z delegacją członków.
Nad trumną pożegnał Go prezes naszego koła. Uroczystość zakończyła salwa honorowa i odegrana przez trębacza melodia „Śpij Kolego”.
„CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!”
Stanisław PIECZARA