Zebranie – wrzesień 2017

     W dniu 14 września g. 10.00 przeprowadzono kolejne powakacyjne zebranie członków naszego Koła Nr 6 w siedzibie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Oddział Ochota przy ul. Grójeckiej 120 w Warszawie. Zebranie otworzył Prezes Koła – mjr Jan Dźwigała. Na wstępie serdecznie przywitał gości: płk. Kazimierza Wtorka – prezesa Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego im. Gen. Zygmunta Berlinga oraz pana Mariusza Twardowskiego – koordynatora ds. kombatantów zarządu dzielnicy Ochota.
Następnie prezes Koła wymienił osoby, które odeszły od nas w okresie przerwy wakacyjnej: – 25 czerwca zmarła Anna Wiklińska – żona zmarłego w maju naszego kolegi, Teodora; – 16 lipca zmarł nagle nasz kolega – ppłk Andrzej Nowacki; – 9 sierpnia zmarła Krystyna Wróbel – żona naszego kolegi Henryka; – 24 sierpnia zmarł płk dypl. Franciszek Wilk (m. in. dowódca pułku ochrony i regulacji ruchu WSW i szef sztabu Dowództwa Garnizonu Warszawa). Zebrani chwilą ciszy uczcili pamięć zmarłych.

W dalszej części zebrania Prezes Koła poprosił płk. Kazimierza Wtorka o zabranie głosu, który poinformował, że Kapituła STLWP postanowiła odznaczyć płk. dypl. Tadeusza Makarewicza Honorowym Krzyżem Ludowego Wojska Polskiego Za Zasługi w Kultywowaniu Tradycji LWP i udekorował go tym Krzyżem. W uzasadnieniu podał, że płk Makarewicz jest uczestnikiem walk na szlaku bojowym od Lenino do Berlina, ranny pod Kołobrzegiem. Zebrani brawami na stojąco przyjęli fakt odznaczenia naszego byłego dowódcy. Następnie mjr Edward Binkowski wręczył listy gratulacyjne od Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego z okazji Dnia Kombatanta płk. dypl. Tadeuszowi Makarewiczowi i por. Ludwikowi Bender.

W dalszej części zebrania Prezes Koła poinformował o jubilatach i solenizantach z minionych dwóch miesięcy. Główną jubilatką tego okresu była kol. Halina Hawełka, która 16 lipca ukończyła 90 lat życia. W związku z tym, na wniosek zarządu Koła, Kapituła Zarządu Głównego naszego Związku postanowiła nadać jubilatce Złoty Krzyż Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Aktu dekoracji dokonał kol. Stanisław Pieczara – członek prezydium MZW, wiceprezes naszego Koła. Z kolei kol. Edward Binkowski – członek prezydium MZW, sekretarz naszego Koła wręczył jubilatce list gratulacyjny od prezydium Zarządu Głównego naszego Związku, a kol. Wiesława Wypych – członkini Zarządu Koła, w kilku słowach przypomniała nam życiorys jubilatki.
„Nasza koleżanka Halinka Hawełka w lipcu obchodziła 90. urodziny. Na świat przyszła w Sokołach w woj. białostockim, obecnie podlaskim. Mama – Anna Kalińska z d. Ożarowska I voto Zubert – prowadziła sklep spożywczy. Tata – Władysław Zubert był komendantem policji w Sokołach, zmarł, gdy Halinka miała półtora roku. W 1930 r. mama z Halinką przeprowadziła się do Łomży i wyszła ponownie za mąż. Tutaj Halinka dorastała i zdobyła powszechne wykształcenie. Dobrze pamięta okropności wojny. Wraz z rodzicami i przyrodnim rodzeństwem (Celiną i Lucjanem) wyjechała do wsi Ołdaki, obecnie gm. Rzekuń, pow. Ostrołęcki. Tam pracowała w gospodarstwie rolnym, pomagała też przy kopaniu okopów. Mama ukrywała ją w stodole, aby Niemcy nie wywieźli ją na roboty. Wojna przerwała jej naukę. Dopiero jako 18- latka kontynuowała naukę w gimnazjum. Małą maturę zdała w 1950 r. w Białymstoku. Następnie ukończyła w Krakowie studium nauczycielskie o kierunku gastronomicznym. Pierwszą pracę rozpoczęła w Szkole Gastronomicznej w Supraślu w 1951 r. W mieście tym poznała Tadeusza Hawełka z którym w 1953 roku zawarła związek małżeński. Oboje zamieszkali w Stargardzie Szczecińskim gdzie mąż – oficer został skierowany do służby w tym garnizonie. Tam urodziło się im dwóch synów: Andrzej w 1954 r. (zmarł w 2016 r.) i Jacek w 1957 r. W okresie studiów męża w Wojskowej Akademii Technicznej rodzina przeprowadziła się do Warszawy. W tym okresie doskonale pełniła role matki i żony żołnierza.
W 1961 r. podjęła pracę w Szkole Podstawowej nr 150 na Bernerowie (obecnie Bemowo) w Warszawie na stanowisku kierowniczki świetlicy. Na emeryturę przeszła w 1996 r, ale pracowała jeszcze w bibliotece szkolnej przez okres 2 lat. W 1998 r. zmarł jej mąż. Była i jest pedagogiem wielu pokoleń. Dała się poznać jako wspaniały nauczyciel – wychowawca. Praca z dziećmi była jej pasją. Wyróżniała się osobowością. Chętnie dzieliła się wiedzą i doświadczeniem. Zawsze uśmiechnięta, pogodna, serdeczna i elegancka. Wyróżniała się piękną fryzurą, butami na wysokim koturnie i dominującymi kolorami w strojach: błękit, granat i biel. Jest wzorem dobrego, szlachetnego człowieka. Od 10 lutego 2011 r. jest członkinią naszego Koła i ZŻWP. Dotychczas Kapituła Zarządu Głównego nadała jej Odznakę Honorową ZŻWP i Brązowy Krzyż ZŻWP. Dziś została udekorowana Złotym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.”
Po tych słowach kol. Wiesia Wypych wręczyła jubilatce w imieniu członków naszego Koła pamiątkę z dedykacją. Następnie wniesiono piękny urodzinowy tort zakupiony przez jubilatkę – Halinkę, a zebrani tradycyjnie odśpiewali Jej „Sto lat”. Dalsza część zebrania kontynuowana była przy kawie, herbacie i ciastku fundowanym przez pozostałych jubilatów i solenizantów.

      W celu usprawnienia zbierania składek członkowskich Zarząd Koła uprzejmie informuje, że istnieje możliwość wpłacania składek członkowskich na rachunek bankowy naszego skarbnika Marzeny Dźwigała – Nr rachunku: 05 1160 2202 0000 0001 4815 4149. Wysokości składki taka sama jak w roku ubiegłym, lub  prosimy kontaktować się ze skarbnikiem – tel. kom. 660 739 746.

Edward Binkowski – sekretarz zarządu Koła.

Comments are closed.

Post Navigation