Uroczystość upamiętniająca 70 lecie zamachu na generała SS i policji Franza Kutscherę

 W dniu 11 marca br. odbyła się uroczystość upamiętniająca 70 lecie zamachu na generała SS i policji Franza Kutscherę – zwanego katem Warszawy. Na budynku przy ul. Mianowskiego 24 (Stara Ochota) odsłonięto tablicę upamiętniającą ten czyn i uczestnika akcji mjr. Michała Issajewicza ps. Miś, który po wojnie mieszkał w tym budynku, a przez 37 lat był prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej na Starej Ochocie.

W uroczystości odbywającej się z asystą honorową wystawioną przez Batalion Reprezentacyjny WP brały udział poczty sztandarowe związków kombatanckich oraz szkół z Ochoty. Był sztandar naszego Koła w asyście: dowódca pocztu – płk Jerzy Gąska, sztandarowy – st. chor. szt. Stanisław Pieczara, asystent – płk Romuald Młynarczuk oraz Koleżanki i Koledzy.

Uroczystość odbyła się z inicjatywy ochockiego środowiska kombatanckiego wspieranego przez Radę i Zarząd Dzielnicy Ochota. Uroczystego odsłonięcia okolicznościowej tablicy dokonał sekretarz Biura Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr hab. Andrzej Kunert i wiceburmistrz Ochoty Piotr Żbikowski. Dużo wysiłku w przygotowanie uroczystości włożył członek naszego Koła – ppor. Jan Molo.

Po okolicznościowych przemówieniach złożono wieńce i wiązanki kwiatów, wśród delegacji składających wieńce i wiązanki byli m. in. przedstawiciele dzielnicy, miasta, szkół, IPN oraz naszego Koła w składzie: Wiesława Wypych, mjr Jan Dźwigała i płk Zbigniew Wrona 

FOTO: Marzena Kruk Opracował: ppłk Józef Szaniawski

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Comments are closed.

Post Navigation