Zebranie – marzec 2017r.

W dniu 09 marca 2017 r. w siedzibie PKPS odbyło się kolejne spotkanie członków 6 Koła ZŻWP. Frekwencja była dosyć dobra. Na początku zebrania Koleżanki i Koledzy pierwszy raz wysłuchali w skupieniu wykonania przez Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pieśni, którą ułożył kolega Jan Chojnacki. Nosi ona tytuł „To przecież nie tak dawno”. Pieśń ta stała się hymnem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Na wstępnie głos zabrał prezes – mjr Jan Dźwigała, który przedstawił nam nowych członków naszego Koła w osobach: Agata Barzycka i Ania Bąk. Nowym członkiniom legitymacje wręczył I wiceprezes naszego Koła – Staszek Pieczara.

W dalszej części spotkania kol. płk Gradoń Eugeniusz opowiedział nam o walkach na Pomorzu w roku 1945. W tych walkach brali udział: płk Makarewicz Tadeusz – ranny w głowę pod Kołobrzegiem, płk Jastrzębski Julian – w Kołobrzegu ledwie uszedł z życiem ze zniszczonego czołgu oraz por. Niedźwiecki Jan – kawalerzysta.

Następnie prezes Koła przekazał nam życzenia od kol. Janusza Ciechana, który przebywa obecnie na leczeniu w szpitalu. Dalej wymienione zostały osoby, które obchodzą w marcu:
– urodziny: kol. Ciski Tadeusz (okrągłe), Gąska Jerzy, Kaim Anna, Mazur Jan, Serocki Grzegorz, Włodarczyk Stanisław, Węgierek Jan i Zawadka Stanisław:
– imieniny: Apolinarski Józef, Idzikowski Józef, Kamiński Kazimierz, Kmera Józef, Komocki Kazimierz, Lichocki Zbigniew, Turlejski Józef, Wrona Zbigniew.
Jubilatom i solenizantom odśpiewano tradycyjne „sto lat”.

Kol. Gąska Jerzy przedstawił nam nowe obszyte berety dla osób pocztu sztandarowego, których osobiście jest fundatorem. A Gienek Gradoń przekazał dla naszego Koła ze swojego prywatnego zbioru oryginalny plakat upamiętniający wbijanie słupów granicznych na Odrze i Nysie Łużyckiej przez polskich żołnierzy.

Nasza  kol. Wiesia Wypych, przekazała koleżankom i kolegom informacje dotyczącą organizacji spotkania wielkanocnego w kwietniu (tzw: „jajeczko” – oddzielny komunikat). Następnie przypomniała genezę pochodzenia Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn oraz przedstawiła zabawne rymowanki i życzenia z okazji tych świąt.
Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca od 1910 r.  Święto to wywodzi się z robotniczego ruchu kobiet walczących o równouprawnienie w Ameryce Północnej i w Europie. Pierwsze obchody odbyły się 28 lutego w 1909 r. w Nowym Jorku, które związane były z upamiętnieniem ofiar biorących udział w zamieszkach i strajkach.  W Polsce (w PRL-u i obecnie) święto to jest bardzo popularne i lubiane.

Przyjmij życzenia babo kochana,
od drugiej baby z samego rana.
Niech Twój dzień cały będzie radosny,
trzymaj się babo, aby do wiosny!.
Szczęścia życzę Tobie i sobie
i wszystkim kobietom na całym globie!
My dziś pijmy drinki i kaweczki,
bo dziś jest nasze święto-babeczki!

        Dzień Mężczyzn przypada na 10 marca. W tym dniu w kościele katolickim obchodzone jest Święto 40 męczenników z Sebasty. Byli to żołnierze z XII legionu rzymskiego skazani w 320 r. na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa. U nas to święto jest mało znane, ale nabiera coraz większego znaczenia tak jak Dzień Ojca.
Panowie! Z okazji Dnia Mężczyzny życzę Wam, abyście byli pomocni jak komputer,  szybcy jak japoński skuter, sympatyczni jak maskotka i słodziutcy jak szarlotka!!!

Kończąc oficjalną część spotkania pan prezes zaprosił zebranych na kolejne spotkanie w dniu 13.04.2017 r. Dzięki licznemu gronu fundatorów – mieliśmy znakomity słodki poczęstunek. Przy śpiewach wojskowych piosenek z muzyką akordeonową w wykonaniu sekretarza Koła – Edzia Binkowskiego, czas upływał bardzo sympatycznie.

Foto: Grzegorz Serocki i Jacek Piórkowski                                Opracowanie: Zosia Binkowska

Comments are closed.

Post Navigation