RAZ NA CZTERY LATA
Statut Związku Żołnierzy Wojska Polskiego stanowi, że co cztery lata przeprowadza się kampanię sprawozdawczo – wyborczą w całym związku. Podstawowym ogniwem związku są koła, które w ustalonych kalendarzem terminach, odbywają zebrania sprawozdawczo – wyborcze tj. w okresie wrzesień 2012 r.– luty 2013 r..
Nasz zarząd ustalił termin zebrania na g. 10,00 dnia 4 lutego 2013 r.
Przed rozpoczęciem zebrania wyczuwało się napiętą i podniosłą atmosferę. „Na oko” widać było niezłą frekwencję.
Rozpoczyna się najważniejsze w czteroleciu zebranie. Prezes mjr Jan Dźwigała wydaje komendę: „Sztandar Koła Nr 6 – Wprowadzić”. Na salę obrad wchodzi poczet sztandarowy w składzie: dowódca – płk Jerzy Gąska, sztandarowy – st. chor. szt. Stanisław Pieczara, asysta – płk Romuald Młynarczuk. Trębacz (st. sierż. szt. Bogusław Tłoczkowski) gra „Hasło Wojska Polskiego”, wszyscy stoją „na baczność”.
Prezes otwiera zebranie i wita zaproszonych gości: prezesa Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego – płk. Bogdana Millera oraz przedstawiciela Dowódcy Garnizonu Warszawa – płk Sylwiusza Romańskiego.
Komunikuje, że w czasie posiedzenia zarządu koła w dniu 7 lutego br. do koła i związku zostały przyjęte następujące osoby: Kazimiera Firewicz, Krystyna Muszyńska, Teresa Paździor i ks. st. kpr. Wojciech Wojno.
Informuje o imieninach i urodzinach koleżanek i kolegów, przypadających w lutym. M. in. jubileusz „okrągłych” 80. urodzin obchodzi 23 lutego – mjr Ryszard Gospodarski. Prezes prosi go o podejście przed stanowisko ze sztandarem. W imieniu zarządu, pamiątkowa plakietkę wręcza mu, wraz z życzeniami i gratulacjami, prezes z wiceprezesem. Trębacz zagrał sygnał „Do Promocji”.
Prezes zakomunikował, że ustępujący zarząd proponuje aby prezydium zebrania stanowili: prezes – mjr Jan Dźwigała oraz dwaj wiceprezesi – płk dypl. Zbigniew Wrona i st. chor. Paweł Witecki. Zebranie przez aklamację zatwierdziło tę propozycję.
Prezydium spośród siebie wybrało przewodniczącego obrad. Został nim płk Zbigniew Wrona i on przejął prowadzenie obrad. Na początek zajął się wyborem komisji wyborczej, komisji wniosków i uchwał oraz wyznaczeniem protokolantów. Udzielił głosu prezesowi koła. Ten, w imieniu ustępującego zarządu, zaproponował aby w skład komisji weszli:
● komisji wyborczej: płk Eugeniusz Gradoń, ppłk Józef Szaniawski, Teresa Kraśniak;
● komisji wniosków i uchwał: płk Józef Turlejski, mjr Ryszard Gospodarski, Teresa Lempkowska.
Zebrani nie mieli uwag do zgłoszonych osób. Z sali nie padły dodatkowe kandydatury. W głosowaniu jawnym zebranie zatwierdziło skład komisji.
W celu przedstawienia sprawozdania zarządu za okres 2009 – 2013 przewodniczący udzielił głosu ustępującemu prezesowi koła ( pełny tekst sprawozdania w załączeniu). W początkowej części zostali wymienieni zmarli w tym okresie koledzy. Przewodniczący przerwał odczytywanie sprawozdania i poprosił zebranych o powstanie z miejsc i uczczenie ich pamięci chwilą ciszy. Trębacz zagrał melodię „Śpij Kolego”.
Po zakończeniu odczytywania sprawozdania zarządu, przewodniczący poprosił o wystąpienie przed sztandar koleżankę i kolegów do odbioru wyróżnień:
listów gratulacyjnych od prezesa Zarządu Głównego Związku – gen. dyw. Adama Rębacza i sekretarza generalnego – płk. Jana Kacprzaka:
płk. Eugeniusza Gradonia i płk. Józefa Turlejskiego
srebrnych odznak – Medali „Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” nadanych przez kapitułę – Józefa Idzikowskiego, ks. Wojciecha Wojno i Zdzisławę Żochowską.
Trębacz zagrał sygnał: ”Do Promocji”.
Prezes MZW zakomunikował wtedy, że kapituła powołana przez Zarząd Główny ZŻWP, na wniosek MZW, nadała taki sam medal mjr. Janowi Dźwigale.
Wszystkie wyróżnienia wręczał płk Bogdan Miller w towarzystwie
płk. Zbigniewa Wrony.
Po wręczeniu wyróżnień głos zabrał przewodniczący komisji rewizyjnej koła płk Józef Turlejski (wystąpienie stanowi załącznik).
Przewodniczący zebrania ogłosił czas na dyskusje nad sprawozdaniami. Do dyskusji nikt się nie zgłosił.
Przewodniczący zebrania poinformował, że na ogólną ilość 110 członków, w zebraniu bierze udział 59 osób. Wobec tego stwierdził prawomocność zebrania.
W głosowaniu jawnym zebranie ustaliło, że :
1. Prezesa będą wybierać członkowie koła w głosowaniu bezpośrednim;
2. Przyszły zarząd będzie liczył 9 osób;
3. Przyszła komisja rewizyjna będzie liczyła 3 osoby;
4. Wybory zostaną przeprowadzone w głosowaniu jawnym.
Zebranie ustaliło również, że w głosowaniu jawnym powoła zespół ds. kobiet w składzie pięcioosobowym.
Następnie głos zabrał przewodniczący komisji wyborczej – płk Eugeniusz Gradoń. Na wstępie podziękował za wyróżnienie. Podkreślił, że jako prezes honorowy jest usatysfakcjonowany i dumny z osiągnięć naszego koła. Przedstawił kandydatury do ww. władz w ilościach jak wyżej.
Z sali innych kandydatur nie zgłoszono. Przewodniczący zebrania przeprowadził jawne głosowanie nad składem komisji skrutacyjnej. Po ukonstytuowaniu się jej skład przedstawiał się następująco:
mł. chor. szt. Józef Dźwigała – przewodniczący,
chor. szt. Janusz Ciechan i Jadwiga Łuczak – członkowie.
W wyniku przeprowadzonych wyborów i po ukonstytuowaniu się – wybierane gremia przedstawiają się następująco:
1. Zarząd:
mjr Jan Dźwigała – prezes
płk dypl.Zbigniew Wrona – wiceprezes
st. chor. Paweł Witecki – wiceprezes
Emilia Borkowska – sekretarz
Marzena Kruk – skarbnik
płk Jerzy Gąska – członek
płk Wiesław Jóźwik – członek
płk Romuald Młynarczuk – członek
ppłk Grzegorz Serocki – członek
2. Komisja Rewizyjna:
st. chor. szt. Stanisław Pieczara – przewodniczący
chor. Ryszard Zienkiewicz – wiceprzewodniczący
Wiesława Wypych – członek
3. Zespół do spraw Kobiet:
Wiesława Wypych – przewodnicząca
Teresa Lempkowska – członek
Jadwiga Łuczak- członek
Janina Turlejska – członek
Maria Żurawik – członek
Przewodniczący zebrania w serdecznych słowach pogratulował wszystkim wybranym i udzielił głosu prezesowi koła.
Prezes podziękował wszystkim za wybór i zapewnił, że dołoży starań aby koło się rozwijało, a wszyscy członkowie czuli się w nim bardzo dobrze.
Z kolei płk Miller pogratulował wszystkim wyboru. Wręczył mjr. Jankowi Dźwigale pisemne podziękowanie od Zarządu Mazowieckiego i Zarządu Głównego Związku.
Przewodniczący komisji wniosków i uchwał przedstawił projekt uchwały. Po krótkiej dyskusji zebranie w głosowaniu jawnym przyjęło uchwałę i zobowiązało zarząd do wprowadzenia w niej korekt redakcyjnych.
Przewodniczący zebrania – płk dypl. Zbigniew Wrona podziękował wszystkim za przybycie, szczególnie gościom. Wydał komendę: „Sztandar Koła Nr 6 -wyprowadzić!”. Trębacz zagrał „Hasło Wojska Polskiego”. Sztandarowy pochylił sztandar, następnie podniósł go i położył na ramieniu. Dowódca pocztu wydał komendę: ” Za mną marsz!” Poczet odmaszerował.
Przewodniczący zamknął zebranie.
Foto: ppłk Grzegorz Serocki Opracowała: Emilia Borkowska