Piękna uroczystość w przeddzień 12 października 2015r.

Tradycyjnie już, nasze Koło organizuje uroczystości rocznicowe, poświęcone pamięci o historycznej bitwie pod Lenino. W tym roku w przeddzień 72 Rocznicy 11 października o godzinie 12.00 przy pięknej pogodzie, za zgodą Dowódcy Garnizonu Warszawa – gen. dyw. dr. Wiesława Grudzińskiego rozpoczęła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tym razem pododdział reprezentacyjny i wartę wystawiła 42. Baza Lotnictwa Szkolnego z Radomia.
Udział w uroczystości wzięło kilka pocztów sztandarowych. Oczywiście nasz na pierwszym miejscu (płk Jerzy Gąska – dowódca pocztu, st. chor. szt. Stanisław Pieczara – sztandarowy, płk Romuald Młynarczuk – asystent).
Najpierw odbyła się uroczysta zmiana warty na posterunku honorowym przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Po tym przemówienie okolicznościowe wygłosił prezes naszego Koła – mjr Jan Dźwigała. W przemówieniu podkreślił znaczenie tej bitwy i heroizm żołnierzy. Przypomniał, że jednym z jej uczestników był członek naszego Koła, były dowódca Zgrupowania Jednostek Zabezpieczenia MON – kol. płk dypl. Tadeusz Makarewicz. W końcowej części przemówienia podziękował tłumnie przybyłym warszawiakom i turystom oraz przedstawicielom instytucji i organizacjom za udział w tej patriotycznej uroczystości. Szczególne podziękowanie skierował do przedstawicieli: Ambasady Federacji Rosyjskiej i Ambasady Republiki Białoruś.
Po przemówieniu nastąpiło składanie wieńców i kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza przez delegacje:

1. Koła Nr 6 im. Żołnierzy 2 Armii WP Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przy Dowództwie Garnizonu Warszawa pod przewodnictwem płk. dypl. Tadeusza Makarewicza – uczestnika bitwy pod Lenino, rannego w bitwie o Kołobrzeg, zdobywcy Berlina, byłego Dowódcy Zgrupowania Jednostek Zabezpieczenia MON. Członkami delegacji byli: por. Ludwik Bender, żołnierz II Armii WP, brał udział w walkach pod Budziszynem i Pragą, por. Marek Sewen – brał udział w walkach o Poznań, światowej sławy kompozytor i dyrygent, płk Zbigniew Wrona były dowódca Oddziału Zabezpieczenia Nr 3, I wiceprezes naszego Koła, kol. Wiesława Wypych – przewodnicząca zespołu ds. kobiet, matka chrzestna naszego sztandaru, szer. Andrzej Rońda, najmłodszy stażem członek Koła, wychowany w rodzinie o tradycjach patriotycznych;
  2. Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce pod przewodnictwem ambasadora – Sergeya Andreewa;
  3. Ambasady Republiki Białoruś w Polsce pod przewodnictwem radcy – ministra Igora Sekreta;
  4. Klubu Parlamentarnego SLD w Sejmie RP pod przewodnictwem – Katarzyny Piekarskiej;
  5. Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego im. gen. Zygmunta Berlinga pod przewodnictwem płk. Jana Lareckiego;
  6. Stowarzyszenia „Pokolenia” pod przewodnictwem – Zbigniewa Juszkiewicza;
  7. I Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy pod przewodnictwem płk. Jana Gazarkiewicza;
  8. Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód. Delegacji przewodniczył prezes Józef Bryll;
  9. Koła Nr 3 Organizacji Mazowieckiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Delegacji przewodniczył płk Sławomir Komarnicki;
  10. Polskiej Partii Socjalistycznej pod przewodnictwem Jerzego Stefańskiego;
  11. Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny światowej pod przewodnictwem pani prezes Małgorzaty Kowalczyk;
  12. Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych pod przewodnictwem pana Zdzisława Czarneckiego;
  13. Zarządu Głównego Kombatantów i Osób Represjonowanych RP pod przewodnictwem kpt. Eugeniusza Kuryńskiego;
  14. Związku Weteranów i Rezerwistów WP pod przewodnictwem płk. Wiesława Korgi. Uroczystość zakończyła się odegraniem przez trębacza melodii „Śpij Kolego” oraz odprowadzeniem asysty i sztandarów.Szczególną rolę w tej uroczystości wykonał wzorowo, jako narrator płk Eugeniusz Szulfer. Z ramienia Dowództwa Garnizonu całością kierował kpt. Marcin Miszczak. Dziękujemy.

Warto dodać, że współorganizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Tradycji Ludowego Wojska Polskiego im. gen. Zygmunta Berlinga. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do płk. Kazimierza Wtorka. Dziękujemy Dowódcy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego za bardzo dobre przygotowanie żołnierzy do tej uroczystości.

Foto: Marzena Dźwigała                                                              Opracował: mjr Edward Binkowski

Comments are closed.